Jak překonat kousání nehtů?

Krásné a elegantní nehty jsou dnes považovány za absolutní samozřejmost. Bohužel, až polovina všech dospívajících s tímto nešvarem bojuje již od svého útlého dětství.

 

Okusování nehtů je však spojeno s ošklivými nehty, které pak člověka uvádí do rozpaků, pocitů méněcennosti a studu. Kousání nehtů dále negativně ovlivňuje nejen jejich vzhled, ale i zdraví. Je zde zvýšené riziko přenosu infekce mezi rukama a ústy. Infekcí pak může být postižena nejen kůže v okolí nehtů, ale i samotné nehty, dásně a zuby. Je však vůbec možné kousání nehtů překonat? A může se toho zbavit dospělý? 

 

 

Co stojí za kousáním nehtů?

Pozor na to, zlozvyk začíná velmi nenápadně. Kolikrát může být spouštěcím momentem pouze záděrka, kterou si dítě odstraní s pomocí zubů místo nůžek. Jiným spouštěčem je pak i nuda, kdy se pak pozornost přenáší na vlastní tělo. Nejčastější příčinou kousání je však stres, strach, úzkost i napětí. 

 

 

Jak překonat kousání nehtů

 1. Pokud se jedná o dítě, rozhodně jej kousání nehtů nepeskujte, netrestejte, ani nenapomínejte. Mnohem úspěšnější v boji s kousáním nehtů je užívání speciálního laku, který nanese na nehty dítěte. Tento přípravek má velice nepříjemnou, hořkou a pálivou chuť, což obvykle velmi rychle odradí od okusování. 
 2. Naučte se relaxovat. Naučte se dechová cvičení, jež vám pomohou uvolnit napětí. Vhodné jsou i protistresové techniky.
 3. Pomoci může i motivace, kdy si nehty necháte v nehtovém studiu odborně upravit. Krásné nehty za několik stovek se přeci je okusují obtížněji. 
 4. Pokud se jedná o nevědomé kousání při nějaké činnosti anebo kousání z nudy, můžete zkusit mačkat protistresový balónek.
 5. Svůj efekt má i psychoterapie. 

 

Při odnaučování kousání nehtů buďte trpěliví, jde o zlozvyk, který trápí mnoho lidí a neexistuje žádný lék, jenž by fungoval ve stylu rychlosti blesku. Naopak, jde často o běh na dlouhou trať. Pakliže vás, vaše dítě nebo někoho blízkého, trápí okusování nehtů, netlačte na ně, nekřičte, nezlobte se. Místo toho své milované ve svém boji raději povzbuzujte. 

 

 

Autor: Adriana Dosedělová

 

Diskuze

Článek zatím nemá žádné komentáře...

Přidat komentář

Do katalogu

Hodnocení uživatelů

Ohodnoťte nás i Vy
Ohodnoťte nás
 • Dana Dostálová

  Dobrý den. Objednala jsem se k jedné z vašich kosmetiček. Šikovná s příjemným a taktním vystupováním. Paní kosmetička se ke mně vracela a kontrolovala, jestli je vše v pořádku. Příznivá cena za kvalitně odvedenou práci. Děkuji za pomoc.

 • Tomáš Markus

  Oceňuji rychlé zaslání kontaktu na e-mail, pecka. Dík

 • Linda Gerešová

  Objednala jsem se k manikérce, která je na vašich stránkách. Dorazila jsem do krásného salonu, kde mi byl detailně vysvětlen postup a velké plus za odborné rady jak na jemné a lámavé nehty. Určitě jsme se neviděly naposledy.

 • Martina Vondráčková

  Sehnala jsem si u Vás rychle kontakt na kosmetičku. Děkuji.

 • Zuzana Dytrychová

  Dobrý den, chtěla jsem Vám poděkovat za to dojíždění za zákazníkem domů. Moje maminka už má už věk a docházení za kadeřnicí jí dělalo potíže. U vás jsem našla číslo na kadeřnici, které přijela za maminkou domu. Velmi dobrá domluva, vyšla nám maximálně vstříc. Už jsem se zmínila známým o této službě, taky jí plánují využít pro maminky :-)

 • Lenka Sosíková

  Našla jsem si stylistku, slečnu na pomoc a vše proběhlo bez problému, profesionální jednání. Takové pracovité lidi mohu jen chválit a doporučit dále.

 • Eva Víčková

  Veliká spokojenost s provedenými kosmetickými zákroky. Paní kosmetička od Vás je milá, vstřícná a velice šikovná. Jsem moc ráda, že jsem našla takového odborníka.

 • Blanka Černá

  Pohodlně jsem si vybrala pomoc s oblečením do velmi milé a šikovné slečny. Už je i ohodnocena ;-)

Tento web používá soubory cookie, které nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace