10 praktických tipů v péči o prádlo!

V redakci jsme se shodli na tom, že praní někdy může pořádně potrápit. Anebo také potěšit - pokud jsme s výsledkem praní spokojeni. A tak jsme dali dohromady několik rad, které vám vaše praní zaručeně usnadní!

1. Perte podobné s podobným

Pokud chcete, aby byly barvy prádla stále stejné a nezešedly, perte podobné barvy s podobnými. Před praním proto prádlo pečlivě roztřiďte - jednak podle barev, ale i podle materiálů. Při praní se držte etiket - zvolte příslušný prací program. Cokoli můžete, tak perte naruby, aby se neponičily zipy a vrchní část oděvu.

 

 

2. "Tvrdé" prádlo

Proti tvrdému prádlu vám pomůže aviváž. V případě tvrdé vody použijte krystalickou sodu (přidejte ji dle návodu do bubnu pračky). Krystalická soda je vhodná i na předeprání velmi znečištěného prádla.

 

 

3. Aby bílá zůstala bílá

Bílé prádlo (i záclony a závěsy) namočte před praním do Sava. Pak je vyperte běžným způsobem. Pokud vás Savo a jeho odér neuspokojilo, namočte prádlo před praním do teplé vody, do které přidáte 5 lžic jedlé sody a 5 lžic soli.

 

 

4. Skvrny

Součástí některých praček jsou programy na praní různých druhů skvrn (čokoláda, hlína/písek, víno, apod.). Pokud je nemáte, nezoufejte. Tyhle tipy skutečně zabírají! Většinu skvrn odstraníte: 

 • předepráním prádla v ruce, při kterém použijete žlučové mýdlo
 • namočením prádla do odstraňovače skvrn (např. Vanish, Iberia Revolution (drogerie DM) nebo aplikací spreje proti skvrnám (např. zn. Amway)

Víno a krev

 • předeperte je ve studené vodě
 • skvrny okamžitě posypte kuchyňskou solí a nechte alespoň 30 minut působit
 • na zaschlé skvrny na bílém prádle použijte amoniak nebo peroxid vodíku

Káva a čaj

 • použijte mýdlo s Jelenem. Prádlo umyjte ve studené vodě a poté aplikujte na směs z vody a kávové lžičky boraxu (vodnatý tetraboritan sodný), nechte působit 10 minut, a pak prádlo vyperte

Ovoce na bílém prádle

 • pomůže na ně citron nebo citronová šťáva (citronka), pak je vyperte běžným způsobem, citron nepoužívejte na tmavém prádle (může vybělit i barvu prádla)

Zelenina a ovoce

 • opakovaně předperte žlučovým mýdlem či gelem, a pak je na delší dobu namočte do sypkého Vanishe

Tráva

 • odstraníte benzenem či lihem
 • na bílém prádle se jich zbavíte, když skvrny na chvíli namočíte do kyseliny citrónové

Hlína

 • pustí při opakovaném předmytí žlučovým gelem či mýdlem

Skvrny od potu

 • namočte na několik hodin do směsi jednoho litru vody a tří lžic octa
 • na bílém prádle je odstraníte citronovou šťávou

 

5. Žmolky

Žmolky opatrně z prádla oberte nebo je odstraňte elektrickým odžmolkovačem který je od prádla oddělí. Prádlo při odžmolkování napněte a nejprve použijte druhý (vyšší) stupeň, abyste si v něm nenadělali díry.

 

 

6. Chlupy na oblečení

Jsou velmi neestetické. Nejlépe se jich zbavíte investicí do pořádné sušičky na prádlo. Sušička chlupy z prádla odstraní a prádlo krásně načechrá.

        Druhou možností je ruční odstraňovač chlupů (otáčivý váleček s lepivým povrchem, který chlupy nabere), ale většinou je neodstraní všechny. Zbytek chlupů odstraňte kartáčem na prádlo. Část chlupů také odstraní prací míček, který vložíte při praní do bubnu pračky. Obleky a kabáty v době, kdy je nenosíte, vyvěste do skříně do pytle na prádlo a nechte je zavěšené na ramínku. Tak si usnadníte práci s pozdějším odstraňováním chlupů a prachu.

 

 

7. Liché ponožky

"Lichožrouti" ponožek nebudou mít šanci, když před praním ponožky spárujete a sepnete je speciálními kolíčky na praní ponožek.

 

 

8. Funkční prádlo

Skvěle vyperete ve speciálním přípravku na funkční prádlo, který zakoupíte ve specializované prodejně (Rockpoint, Alpine Pro, apod.). Nepoužívejte běžný prací prostředek, ani aviváž nebo změkčovač vody. Funkční prádlo perte vždy naruby.

 

 

9. Plavky

Vyperte je v ruce ve vlažné vodě s mýdlem, a pak je vypláchněte. Sušte je na sušáku - nikdy ne na topení (ani na ručníku na radiátoru)

 

 

10. Snadné žehlení

Sušička prádla vás zbaví velké části prádla, které byste museli jinak žehlit. Zbytek prádla uložte v igelitovém pytli nakropené vodou za použití rozprašovače na 2-3 hodiny do mrazáku. Takto "připravené" košile a prádlo se snadněji žehlí. Zmražením také z oblečení sloupnete přilepenou žvýkačku.

 

 

Většiny skvrn byste se měli při praní prádla zbavit. Pokud máte prádlo stále zašedlé a zaprané, zkuste vyměnit prací prostředek. Může být příčinou nedokonale vypraného prádla. Problém může být také ve vaší pračce. A pokud si nevíte rady se zapraným prádlem, namočte ho před praním na několik hodin do NAMA.

 

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti s praním a co vám konkrétně pomohlo?

 

 

Autor: Klára Valová

 

Diskuze

Článek zatím nemá žádné komentáře...

Přidat komentář

Do katalogu

Hodnocení uživatelů

Ohodnoťte nás i Vy
Ohodnoťte nás
 • Dana Dostálová

  Dobrý den. Objednala jsem se k jedné z vašich kosmetiček. Šikovná s příjemným a taktním vystupováním. Paní kosmetička se ke mně vracela a kontrolovala, jestli je vše v pořádku. Příznivá cena za kvalitně odvedenou práci. Děkuji za pomoc.

 • Tomáš Markus

  Oceňuji rychlé zaslání kontaktu na e-mail, pecka. Dík

 • Linda Gerešová

  Objednala jsem se k manikérce, která je na vašich stránkách. Dorazila jsem do krásného salonu, kde mi byl detailně vysvětlen postup a velké plus za odborné rady jak na jemné a lámavé nehty. Určitě jsme se neviděly naposledy.

 • Martina Vondráčková

  Sehnala jsem si u Vás rychle kontakt na kosmetičku. Děkuji.

 • Zuzana Dytrychová

  Dobrý den, chtěla jsem Vám poděkovat za to dojíždění za zákazníkem domů. Moje maminka už má už věk a docházení za kadeřnicí jí dělalo potíže. U vás jsem našla číslo na kadeřnici, které přijela za maminkou domu. Velmi dobrá domluva, vyšla nám maximálně vstříc. Už jsem se zmínila známým o této službě, taky jí plánují využít pro maminky :-)

 • Lenka Sosíková

  Našla jsem si stylistku, slečnu na pomoc a vše proběhlo bez problému, profesionální jednání. Takové pracovité lidi mohu jen chválit a doporučit dále.

 • Eva Víčková

  Veliká spokojenost s provedenými kosmetickými zákroky. Paní kosmetička od Vás je milá, vstřícná a velice šikovná. Jsem moc ráda, že jsem našla takového odborníka.

 • Blanka Černá

  Pohodlně jsem si vybrala pomoc s oblečením do velmi milé a šikovné slečny. Už je i ohodnocena ;-)

Tento web používá soubory cookie, které nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat služby. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace